Колядки і щедрівки – особливі українські обрядові пісні. На щастя, традиція колядування на Різдво збереглася в Україні, а колядки та щедрівки співають і передають своїм дітям.

Та й в інтернеті зараз можна знайти безліч різдвяних віршів і колядок, і тексти, і ноти, і відео. Залишилося тільки навчитися розбиратися у всьому цьому народному багатстві. У чому різниця між колядками і щедрівками, коли потрібно виконувати які пісні, розповість Politeka.

Що таке різдвяні колядки і звідки вони з’явилися?

Свято Коляди у слов’ян відзначалося в день зимового сонцестояння, в цей день богиня родючості Коляда народжувала нове Сонце. Цю новину розповідали колядники, ходячи від хати до хати з піснями та іграми, після чого влаштовувалося велике застілля.

Після того як на території України поширилося християнство, свято Різдва Христового з’єдналося зі старим язичницьким святом, витіснивши його зміст. Але традиції залишилися.

І зараз зберігся звичай переодягання в костюми і маски, ходіння по дворах, виконання пісень. Але тепер колядники співають не тільки про сонце, врожаї, сім’ї, а й про народження Ісуса Христа.

Ось приклад різдвяної української колядки.

Ой на річці на Йордані,
Там Пречиста ризи прала,
Свого сина сповивала,
На ялині колихала.
Прилетіли три янголи,
Взяли Христа під небеса.
Всі небеса розтворилися,
Всім святим поклонилися.

https://politeka.net/