На валютному ринку долар дешевшав з кінця січня і здавалося, що ця тенденція триватиме як мінімум до першого туру президентських виборів. Нацбанк навіть активно скуповував надлишки, щоб не дати гривні надто вже зміцнитися. На початку цього тижня долар подешевшав до 26,31 грн. Але потім несподівано пішов вгору.

Не допомогла змінити тренд і та обставина, що Мінфін вийшов на зовнішній ринок запозичень і позичив ще 350 млн доларів під 9,5% річних. Буквально за три дні долар подорожчав на 50 копійок, як на міжбанку, так і готівковому ринку.

За минулий тиждень долар виріс до гривні на всіх сегментах валютного ринку на 0,9-2,6%. Так, з минулого четверга (У п’ятницю, 8 березня, був вихідний день, міжбанківський валютний ринок не працював. – Авт.) офіційний курс долара США, встановлений НБУ, зріс з 26,48 грн до 26,72 грн (+0,9%). Попит/пропозиція долара на міжбанку, за даними компанії “Укрділінг”, за цей же час зросли з 26,360/26,385 до 27,025/27,075 (+2,5%/+2,6%). Середні курси купівлі/продажу готівкового долара в банках виросли за тиждень з 26,32/26,59 до 26,80/27,14 (+1,8%/+2,1%). При цьому спред між середньою продажем і середньої покупкою розширився з 1,0% до 1,3% за рахунок більш швидкого зростання курсу покупки у порівнянні з продажем”.

Долар на ринку стійко зростає з вівторка. Спочатку причиною була купівля валюти “Укрзалізницею” для погашення своїх боргів, пізніше до покупок підключився готівковий ринок, загнавши курс продажу вище 27 грн.

Різкі курсові гойдалки аналітики пояснюють і тим, що останнім часом курс формується не ринковими складовими, а монетарними інструментами НБУ, коли з ринку надлишки забираються валюти.

Ера стабільності гривні змінюється такою ж загальною зневірою. Все просто: монетарна пружина у вигляді операцій НБУ і Мінфіну на відкритому ринку стиснулася – гривня росте. Невелика пауза – і пружина розтиснулася на одне ділення з курсовим відскоком на 30-50 копійок. Така економіка нікому не цікава, крім валютних і фондових спекулянтів. – пояснює експерт Олексій Кущ

За словами експерта, для зниження курсу долара варто дочекатися чергових дій Мінфіну та НБУ. Але поки на найближчий тиждень прогнозують деяке подорожчання валюти.

На наступному тижні ми очікуємо продовження зростання курсу долара, хоча і меншими темпами. До її кінця долар на міжбанку може торгуватися поблизу 27,4 грн, а готівковий долар у банках – котируватися близько 27,3/27,5 грн.” – робить свій прогноз старший аналітик Альпарі Вадим Іосуб.

Джерело