Долару в світовій економіці може прийти кінець, стало відомо, що «вб’є» американця

Глобальні фінанси дуже сильно прив’язані до американської валюти. Але це добре тільки коли монетарна політика Штатів сприяє розділу інвестицій і з ринками країн, що розвиваються. 

Але якщо долар почне працювати тільки на Америку, ряд економік, прив’язаних до нього, опиниться в небезпеці.

Долар зараз атакують з двох сторін, щоб похитнути його позиції в світовій економіці. Головними тут виступають росіяни і іранці, які давно мріють про проведення взаємних розрахунків або в національній валюті, або в «нейтральній».

Іран вже багато років пропонує «нафтовим» країнам відмовитися від долара. До цих країн вже незабаром може приєднатися і Катар.

«Повзуча дедоларизація проявляється, наприклад, і в істотному скороченні вкладень ЦБ РФ в казначейські облігації Мінфіну США: у порівнянні з 2010-м роком портфель цих цінних паперів, що належать Росії скоротився з 176 млрд доларів до 14,9 мільярда доларів. Повільно, але впевнено встав на цей шлях і Китай, який поряд з Японією є найбільшим власником американського боргу: влітку його інвестиції в цьому сегменті скоротилися з 1,178 трильйона доларів до 1,171 трильйона доларів або на 7,7 мільярда доларів», – розповідає експерт.

Але на даний момент долар перебуває поза небезпекою. Цьому сприяє кілька моментів. По-перше, це питома вага американкої економіки в структурі світового ВВП. Зараз від 70% до 80% світового торгового обороту номінується саме в доларах.  

Не малу роль грає і капіталізація фондового ринку. До того ж, частка долара в міжнародних банківських розрахунках в системі SWIFT коливається в межах 40-45%, в той час як такий же показник в євро – трохи вище 30%, юаня – 1,5%, рубля – 0,3%;

Також високий рівень доларових розрахунків на ринку базових сировинних товарів, насамперед нафти. Там ціни також формуються в американській валюті. 

Сприяє стабільності долара і незмінна багаторічна практика його застосування в міжнародному обороті і відсутність політичного впливу на нього.

Єдине, що може посунути долар з Олімпу світової економіки – це цифрова валюта.

«Як показує досвід трансформації світових валютних систем, на це йде від 10 до 15 років. Тобто до 2030 року гегемонії долара навряд щось загрожуватиме. Правда, історичний хід часу зараз помітно прискорився. Ну добре, нехай буде до 2025-го», – вважає експерт.

Джерело