Кабмін розраховує на пом’якшення Нацбанком своєї монетарної політики в 2019 році і на зниження вартості ресурсів в Україні

До такого висновку прийшли аналітики оцінюючи вартість ресурсів, закладену в опублікований проект держбюджету на 2019 рік: чиновники сподіваються займати гривню під 15,7% річних, а валюту – під 9%.

Експерти відзначають, що очікування ставки 15,7% виглядають оптимістичними. Це можливо при пом’якшення монетарної політики і зниження облікової ставки до 13-14% до середини наступного року, і в разі значного зростання попиту на гривневі інструменти Мінфіну серед нерезидентів. Але без зниження облікової ставки Нацбанку з нинішніх 18% річних, уряд не зможе провернути фокус із здешевленням гривневих кредитів для влади.

А ось у випадку з залученням валютних позик чиновники вирішили підстрахуватися і заклали підвищену ставку: в минулому році Мінфін розмістив 15-річні єврооблігації України під 7,375% річних з 15-річним терміном погашення на $ 3 млрд.

Середньозважена ставка за зовнішніми борговими інструментами (9%) наближена до вартості проведеного в серпні приватного валютної позики (близько 9,2%). Більш висока прибутковість останнього запозичення, в порівняння з раніше здійсненими випусками, відображає підвищені ризики, пов’язані з напруженим графіком виплат за зовнішнім боргом в умовах невизначеності щодо подальшої співпраці з МВФ, пояснює аналітик.

Експерти нагадують, що ще дешевше – під 5,95% річних – Мінфіну вдавалося залучати валютні позики на внутрішньому ринку (розміщувати валютні ОВДП), хоча визнав, що в Україні чиновникам не вдасться махом отримати пару трійку мільярдів доларів при зовнішніх розміщених бондів.

Відзначається, що за валютними боргами, можна розраховувати на кредити від ЄС та інших міжнародних партнерів, на єврооблігації і валютні ОВДП. Ставка 9% в середньому виглядає занадто високою. Цілком ймовірно, буде нижче.

Згідно з проектом держбюджету, Україна повинна в 2019 році наростити обсяг державних запозичень на 109,8 млн. грн. – до 324,8 млн. грн. При цьому на частку внутрішніх залучень доведеться 62,2% залучень, на частку зовнішніх – 37,8%.

Джерело