Що українці святкують 13 і 14 січня та коли Старий Новий рік — це питання хвилює багатьох. Адже традиція святкувати Старий Новий рік виникла лише в XX столітті

Коли Старий Новий рік став новим святом, було змінено літочислення з юліанського на григоріанський календар.

Так, згідно з Біблією, світ був створений 1 березня 5508 року до н.е. Тому і відлік нового року починався з початку весни. Але в Константинопольську еру для точності вирішили перерахувати дати. Після цього днем створення світу стало 1 вересня 5509 року до н.е. І святкування Нового року також перенесли на цю дату.

За часів язичництва в Київської Русі Новий рік святкували 22 березня — у день весняного рівнодення. Після прийняття християнства візантійський календар поступово витіснив попередній. Новий рік почали святкувати 1 вересня. Офіційно цю дату затвердили лише в 1492 році. 

Коли Старий Новий рік

Наступну зміну в дату святкування Нового року вніс уже Петро I у грудні 1700 року. З того часу літочислення починалося 1 січня (тобто за «новим» стилем — 14 січня). Вийшло, що 1699 рік тривав лише 4 місяці — з вересня по грудень.

Європа перейшла на григоріанський календар у XVIII столітті, виключивши в календарі декілька зайвих днів. І до ХХ століття календар Росії почав відставати від європейського на 13 діб.

Для скорочення такого розриву в 1918 році Рада народних комісарів видала декрет із розпорядженням перейти на григоріанський календар — сучасне літочислення. Вийшло, що 31 січня прийшло на зміну відразу 14 лютого. Так, коли Старий Новий рік виявився в календарі 14 січня, у народі ще відзначають день Святого Василя.

Сьогодні і для багатьох вірян, коли Старий Новий рік у календарі, це є більш значущим днем, ніж офіційний Новий рік в Україні — з 31 грудня на 1 січня. Адже коли Старий Новий рік, офіційно закінчується Різдвяний пост. 

Коли Старий Новий рік святкують в Україні, цю традицію дотримуються ще такі країни, як Греція, Македонія, Румунія, Сербія, Чорногорія і Швейцарія.

Традиція, коли Старий Новий рік відзначають, набуває все більшої популярності з року в рік. Українці більше повертаються до слов’янських традицій. Адже день, коли Старий Новий рік, збігається із днем Маланки (13 січня) і днем Святого Василя (14 січня). У ці дні завжди відбувались масові народні гуляння, переодягання і ворожіння, які в XXI не втрачають своєї актуальності.

Джерело