Національний банк готує ряд змін, спрямованих на лібералізацію валютного ринку. Про це повідомив на презентації нової структури валютного регулювання заступник голови НБУ Олег Чурій.

Серед перших кроків – дозвіл на купівлю населенням валюти онлайн в межах еквівалента 150 тис. грн на добу, скасування валютного нагляду над операціями на суму до 150 тис. грн (потенційно ліміт можуть підвищити до 300 тис. грн) та розширення граничного строку розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами зі 180 до 365 днів.

Зміни заплановано на 7 лютого 2019 року, коли в силу вступає в силу закон “Про валюту і валютні операції”, прийнятий Верховною Радою в червні.

Проект лібералізації був представлений Нацбанком 17 вересня перед учасниками банківського ринку та аналітиками. Буде регулятор знімати інші обмеження, залежить від макроекономічних умов, додав Чурій. Нагадаємо, Кабмін визначив коливання національної валюти на термін до кінця 2019 року, таким чином вказавши теоретичну тенденцію зміни вартості гривні. Прогнозований курс гривні на кінець 2019 року в проекті закону Про Державний бюджет України на 2019 рік, підготовленому Кабінетом міністрів України, складає 29,4 грн до $1.

Про це йдеться в пояснювальній записці до законопроекту №9000, оприлюдненому на сайті Верховної Ради. Так, у документі зазначається, що розрахунки про стан державного боргу зроблені з використанням прогнозного курсу на кінець року 29,4 грн/$1. 

«Розрахунки проведені з використанням прогнозного курсу на кінець року 29,4 грн/дол. США», — йдеться в пояснювальній записці до урядового законопроекту «Про державний бюджет України на 2019 рік», зареєстрованому в Раді 15 вересня (№9000).

При цьому зростання ВВП прогнозується на рівні 3%, а номінальний ВВП зросте до 3 946,9 млрд гривень. Індекс споживчих цін у наступному році очікується на рівні 7,4%, а індекс цін виробників — 10,1%.

Джерело