Після введення безвізу з ЄС українці масово почали виїжджати на заробітки до Латвії

В топі постачальників робочої сили для Латвії Україна посідає на 1 січня 2018 року міцне перше місце: 2155 робітників різних категорій і 201 кваліфікований фахівець. Примітно, що перші їдуть поодинці (більше 2 тисяч самотніх чоловіків і жінок привезли з собою тільки 156 членів сім’ї), а другі — парами або сім’ями (201 запрошений і 208 членів сім’ї).

У зв’язку з важкою демографічною ситуацією в Латвії (менше 2 млн жителів, і число продовжує стрімко скорочуватися) МВФ рекомендує Ризі реформувати законодавство країни так, щоб сприяти імміграції робочої сили. Багато латвійських бізнесменів теж виступають за максимальне залучення в країну іноземних працівників.

Проблема в тому, що жителі країн ЄС майже вільно можуть працювати в Латвії, а ось українцям треба виконати кілька умов. Приміром, роботодавець повинен платити такому працівнику не менше середньої зарплати по країні. На даний момент це 926 євро до сплати податків або приблизно 630 євро на руки.

Це складно виконувати у тих сферах, де середня зарплата нижча, ніж середня зарплата в країні: наприклад, в сільському господарстві, рибному господарстві і переробній промисловості. Крім того, підприємці б’ються за скорочення бюрократичних витрат: оформлення документів займає кілька місяців.

По регіонах ситуація з середньою зарплатою виглядає так. В Ризькому регіоні планування середня зарплата дорівнює 1090 євро, в Ризькому регіоні — 1128 євро, в Пририжжі — 954 євро, у Відземі — 801 євро, в Курземі — 861 євро, в Земгалі — 846 євро, в Латгалі — 702 євро.

Наташа з Дніпропетровська перебралася з приятелем в Ригу три місяці тому. За чистку скумбрії вона отримує близько 600 євро в місяць і каже, що вдома їй платили в три рази менше. Вона планує залишатися в Латвії, «поки сил вистачить». «У подальшому, я думаю, сюди і мама, може, приїде. У нас пів-України вже виїхали. Кажуть, у Польщі погано, а в Латвії добре», — сказала Наташа.

Джерело