У церкві 5 липня вшановували пам’ять Євсевія, єпископа Самосатського, який жив у IV столітті. Протягом усього життя він захищав православні сповідання, затверджені в Нікеї під час першого Вселенського собору. Він був змушений носити одягу воїна, щоб його не впізнавали в період гонінь. Помер єпископ від рук мешканки міста Доліхіни, що скинула на Євсея черепицю. Останньою проханням перед смертю його була не карати злочинницю.

Казали, що це день зцілення душі і тіла. Раніше саме 5 липня вирушали в ліс для того, щоб зібрати цілющих трав і заготовити трохи віників для лазні. Зазвичай віники намагалися 5 липня в’язати про запас. За традицією, в той же вечір і вирушали паритися в лазні, використовуючи свіжі віники – це, за прикметами, обіцяло міцне здоров’я на весь рік.

5 липня селяни могли повторно сіяти редис. Відзначали, що у ранньої картоплі з’являються квітки.

Якщо людина народилася 5 липня, то їй протегує сосна, ялиця і ялина. Вважається, що у важку хвилину потрібно прийти в ліс і обійняти дерево-покровителя, попросивши у нього допомоги – скоро вдасться знайти душевний спокій.

Це день називали днем зустрічей. Говорили, що якщо напередодні Улян не знайшов свою Уляну, то тепер вже вона сама пішла його шукати — і знайшла.

Народні прикмети на 5 липня

Дощ іде вдень – чекай доброго врожаю

Жаркий день на Євсевія, 5 липня, – у грудні вдарять морози

Місяць яскраво мерехтить на вечірньому небі – прикмета того, що вдасться зібрати багатий урожай

Якщо на каменях з’являється волога — скоро бути дощу

Вечірня роса-перша прикмета гарної погоди на завтрашній день

Комарі літають роєм – на гарну погоду.

Джерело