В Україні вступив в силу закон №5294 “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, який в народі охрестили як закон про секс

Верховна Рада прийняла документ в грудні 2017 року, а з 11 січня 2018 року набула чинності норма документа про обтяжуючих обставинах. 

З 11 січня 2019 року набули чинності інші норми закону, в тому числі про кримінальне покарання за секс без обопільної згоди.

Крім того, новий закон змінює визначення поняття “згвалтування” і розширює коло потенційних обвинувачуваних у примушенні до сексу. 

Якщо раніше згвалтування передбачало фізичне насильство, погрози або безпорадне становище, то в новому варіанті все максимально деталізовано і з акцентом на обопільну згоду: “Вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних з вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілого (згвалтування)”.

Закон вводить окрему норму “примус до сексу” без всяких умов – тобто потенційним підозрюваним може бути не тільки начальник на роботі, але хто завгодно. Покарання – штраф до 850 грн або арешт до півроку. 

Одним з нововведень закону є зменшення мінімального терміну кримінальної відповідальності за згвалтування неповнолітніх. Згідно з новим законом, санкція ст. 152 Кримінального кодексу передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 8 до 15 років. Попередня редакція встановлювала покарання у вигляді ув’язнення на термін від 10 до 15 років.

Також за вчинення домашнього насильства в судовому порядку вводиться покарання у вигляді громадських робіт на строк від 150 до 240 годин або арешт на строк до 6 місяців. Крім того, передбачається обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на строк до двох років.

Ще будуть діяти заборони на дзвінки і листування з потерпілим, а також наближення на певну відстань. У разі виявлення фактів домашнього насильства компетентні органи будуть пропонувати потерпілим звертатися за допомогою в спеціалізовані центри.

Джерело