До України повернулося “скіфське золото”. ФОТО

До України повернулося “скіфське золото”. ФОТО

Листопад 28, 2023 0 By admin

Музей Алларда Пірсона передав Національному музею історії України артефакти з чотирьох музеїв Криму, які були представлені на виставці “Крим: золото й таємниці Чорного моря” та майже 10 років зберігались у Нідерландах.

Про це повідомив Національний музей історії України, в якому й зберігатиметься “скіфське золото” до деокупації Криму.

“Скарби Криму повернулися до України з Нідерландів! Після майже 10 років судів артефакти з чотирьох музеїв Криму, які були представлені на виставці “Крим: золото й таємниці Чорного моря” в Амстердамі, повернулися до України”, – повідомили в музеї.

Генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук відзначив, що інституція докладе усіх зусиль для збереження повернених цінностей.

“Під час юридичних суперечок наш музей був визначений як місце зберігання колекцій кримських музеїв. Це означає, що зі свого боку музей докладе максимум зусиль для їх збереження та для того, щоб громадяни і гості України змогли їх побачити”, – підкреслив Андрощук.

Також він наголосив, що оскільки доля колекції набула міжнародного політичного резонансу, то її стан відтепер під прискіпливою увагою світу: “Це, у свою чергу, покладає відповідальність на всіх, хто стояв за політичним рішенням щодо повернення колекції у воюючу Україну. Вони мають забезпечити їй безпрецедентну охорону, а також відповідну економічну підтримку Національному музею історії України“.

В музеї уточнили, що загалом йдеться про повернення 565 предметів – це античні скульптури, скіфські та сарматські прикраси, китайські лакові шкатулки, яким дві тисячі років. В листопаді предмети з кримських музеїв пройшли незалежну перевірку, після чого їх ретельно запакували відповідно до музейних правил, а згодом – перевезли до Києва.

Державна митна служба України повідомила, що розпочала митне оформлення “скіфського золота” та поділилася відео з тим, як його вантажівкою завозять на територію Києво-Печерської Лаври.

“Наразі вантажівка з 2,7 т культурних цінностей, відомих під назвою “скіфське золото” вʼїхала на територію Києво-Печерської Лаври, де в Скарбниці Національного музею України митники зроблять ідентифікацію скарбів”, – повідомили митники.

Як повертали “скіфське золото”

У 2013 у Боннському державному музеї LVR-Landes відкрили виставку “Крим: золото й таємниці Чорного моря” (De Krim. Goud en geheimen van de Zwarte Zee). Її створив Український Інститут археології НАН у співпраці з Інститутом прадавньої історії Боннського університету. Для виставки надали свої колекції столичний Музей історії України та чотири кримські музеї: Національний заповідник “Херсонес Таврійський” (Севастополь), Центральний музей Тавриди (Сімферополь), Бахчисарайський історико-культурний заповідник та Керченський історико-археологічний заповідник.

У січні 2014 року виставку спакували і перевезли з Бонна до Амстердама в приватний музей Алларда Пірсона, де виставка тривала з лютого по серпень 2014 року. В лютому 2014 року Росія почала окупацію Криму. І в той час як предмети з колекції Національного музею історії України повернулися до Києва після завершення виставки, щодо цінностей з кримських музеїв постало питання: куди надсилати експонати – до Києва, чи в окупований Крим.

У грудні 2016 року суд в Амстердамі постановив передати кримські скарби Україні відповідно до Закону про спадщину. Однак кримські музеї, що перебували в російській окупації, почали процес оскарження рішення. Апеляційний суд Амстердама також вирішив задовольнити позов про передачу кримських артефактів державі Україна.

Остаточне рішення виніс 9 червня 2023 року Верховний Суд Нідерландів. Він відхилив касаційну скаргу кримських музеїв, а апеляційне рішення залишив без змін. За цим рішенням Україна мала виплатити Музею Алларда Пірсона 111689 євро з нарахуванням відсотків за весь час збереження колекцій кримських музеїв.

Втім, минулого тижня Музей Алларда Пірсона скасував борг України за зберігання “скіфського золота” з 2014 року.

Джерело