15 квітня – Страсна субота: наші традиції

15 квітня – Страсна субота: наші традиції

Квітень 30, 2016 0 By admin

Страсна субота — останній день страсного тижня. Ця субота присвячена спогаду про перебування Ісуса Христа у гробі.

За давніми українськими традиціями у Велику суботу в обов’язки господаря входило наробити свічок і  зладнати кошик для посвяти. Жінки ж фарбували крашанки в лушпинні цибулі.  Шкарлупу з яєць, що тріснули або розбилися відносили до річки й пускали на воду, «щоб допливла до рохманів ( померлих душ) і сповістила, що за завтра Великдень». Хоч крашанки фарбували у різні кольори, але перевагу віддавали червоному. Люди вірили, що в свяченому яйці знаходить 40 милостинь, і там перебуває Дух святий, а тому лушпиння зберігали й підкурювали ним людей та худобу від пропасниці.

У суботній день найбільше трудиться піч – гріється вода, готується смажене й варене їство, печуться чорні паски,  себто паляниці,  запікають писанки.  Крім того, якщо в четвер не вдалися жовті паски. То їх повторно виробляли у суботу. За різними турботами непомітно спливає день. Як тільки в оселі згустились сутінки на покуті запалюють божницю, яка горітиме цілу ніч. Біля храму, в центрі села, на пагорбах молодь розпалює багаття, котре  має горіти доти, доки не проспівають « Христос Воскрес». Всі – і дорослі і підлітки намагалися не спати всю ніч. Казали : «якщо проспить всеношну господар, то виляже пшениця, а коли господиня, – льон»; дітей також заохочували до цього різними обіцянками. Отже, в суботу люди жили передчуттям великої радості, «що недалечко красне яєчко» – прихід до довгожданого Великодня.

У Католицькій церкві Велика субота –  день тиші, коли віруючі моляться й міркують про таємницю Спасіння. У цей день не відбувається літургії, іноді в церквах привселюдно читається Літургія годин. Також у цей день відбувається освячення великодньої їжі. Урочисте великоднє богослужіння, навечерие Великодня починають звичайно опівночі (іноді раніше).

На заутрені Великої Суботи плащаниця обноситься навколо храму, підноситься до відкритих царських воріт і повертається на “гробницю” посередині храму. Літургія у цей день буває пізніше, ніж звичайно, і з’єднується з вечірнею. На службі читаються п’ятнадцять паремій, що оповідають про старозаповітні пророцтва про спасіння людей хресною смертю Спасителя.

Незадовго до півночі у всіх храмах служиться всеношна, на якій плащаницю несуть у вівтар і покладають на престол.

Великодню заутреню, урочисте богослужіння, присвячене воскресінню Христа, звичайно починають опівночі.Pogrebenie

http://zolochiv.net/