Як святкують День студента в різних країнах?

Як святкують День студента в різних країнах?

Листопад 17, 2016 0 By admin

Сьогодні, 17 листопада, в Україні відзначають День студента. У більшості країн світу існують свої напівтрадиційні і традиційні дні студентів. Проведемо невеликий огляд студентських свят у деяких країнах.

Чому 17 листопада?

Саме ця дата вважається Міжнародним днем студентів. Встановлена вона 17 листопада 1946 року на Всесвітньому конгресі студентів в Празі. Це свято вирішили відзначати у пам`ять чеських студентів-патріотів.

Незважаючи на те, що ця дата нагадує нам про веселощі та романтику, історія в неї сумна, сягає часів Другої світової війни. 28 жовтня 1939 року на території окупованої нацистами Чехословаччини, празькі студенти і викладачі вийшли та мітинг, аби відзначити річницю незалежності Чехословацької республіки. В результаті їх розігнали, а студента медичного факультету Яна Оплетала застрелили. Врешті, на похороні вчинили ще одну акцію протесту. Багатьох студентів заарештували. А 17 листопада есесівці оточили гуртожитки і заарештували 1200 студентів. Їх відправили в концтабір – Закзенхаузен. Дев`ятьох застрелили без причини. Потім за наказом Гітлера всі чеські виші закрили.

Перше відзначення

День студента був вперше відзначений 17 листопада 1941 року вЛондоні Міжнародною студентською радою (у якій, на той час, було багато студентів-біженців), що було погоджено із Західними союзниками (частиною Антигітлерівської коаліції). Ця традиція була продовжена і наступником Ради – Міжнародним союзом студентів, який разом з Європейською студентською радою та іншими громадськими організаціями пролобіювали визнання цього дня офіційною пам’ятною датою ООН.

Українські студенти відзначають цей день по-різному. Для когось День студента — черговий нічим не знаменний день, або просто привід повеселитися, а для когось — день символічного об`єднання, підвищення ролі студентства в громадському та політичному житті країни.

Нині, в Україні святкують два Дні студента — збігається з Міжнародним (17 листопада) і Тетянин день, день великомучениці Тетяни, святої покровительки всіх студентів (25 січня).

Ще одна студентська дата – знаменитий Тетянин день(25 січня) об`єднав в собі іменини Тетян і свято студентів Московського університету. Дочка знатного римлянина Тетяна таємно прийняла християнство. Вона була страчена в 226 році після того, як відмовилася звернутися в язичництво. Саме у Тетянин день (25 січня 1755) імператриця Єлизавета Петрівна на прохання графа Шувалова підписала указ «Про заснування Московського університету». З тих пір Свята Тетяна вважається покровителькою студентів. З другої половини 19 століття цей день стає неофіційним студентським святом на Україну і в Росії.

Греція. Свято студентів Політехнео відзначається 7 листопада. Цей день є річницею студентських протестів 1973 року. За офіційними даними, жертв в результаті придушення студентських демонстрацій військовими не було. Але насправді сотні студентів були заарештовані, більше тисячі людей поранені та 24 людини вбито. Після відновлення демократичного уряду постраждалих в цей день студентів проголосили мучениками.

Фінляндія. Студентське свято Ваппу відзначають 1 травня. У цей день випускники ліцеїв отримують символ переходу на новий рівень дорослого життя – студентську кашкет. Свято традиційно починається 30 квітня з привітання президента країни. У Хельсінкі проходять студентські гуляння, які відкриваються покладанням на голову статуї Хавіс Аманди студентського кашкета. Попередньо голову статуї намилюють. Для статуї виготовлений спеціальний кашкет з довжиною кола 85 см.

CША. Один з найбільш веселих і масштабних свят проводиться в Гарвардському університеті кожен лютий. Театралізовані свята «Hasty Pudding» названі на честь страви, яку традиційно приносили на збори студентського клубу з 1795 року. Це свято проводиться у формі карнавалу з костюмованим парадом. У ньому беруть участь тільки чоловіки, які виконують і жіночі, і чоловічі ролі. Цей звичай бере початок з тих часів, коли Гарвард був університетом виключно для хлопчиків.

Португалія. У Порто і Коїмбре в травні проходить велике студентське свято Кейма. Кейма починається опівночі гучним загальностудентським співом серенад у пам`ятника одному з португальських королів. У міському парку виступають музичні колективи. Кульмінацією свята є урочиста хода студентів через усе місто. У кожного ВУЗу власна форма. Всі учасники тримають в руках палички з пов`язаними на них стрічками (інша назва цього свята «спалювання стрічок»). По бруківці рухається яскраво прикрашена вантажна машина. У кузові сидять випускники, а першокурсники пересуваються слідом за машиною поповзом на колінах. На стадіоні проходить церковна служба, після якої урочисто спалюються стрічки кожного ВНЗ.

Бельгія. Бельгійські студенти раді будь-яким студентським святам. Початок і закінчення сесії – гарний привід для зустрічі галасливих компаній в барах!

Звичайно, це далеко не повний список студентських свят. Молодь всіх країн любить повеселитися, та й не тільки в урочисті дні. У деяких місцях свята студентів не прив`язані до певної дати. І все ж факт, що День студента відзначають у всьому світі, говорить про те, що молоді та амбіційні студенти своє свято цінують і поважають!

http://chasopys.te.ua/